Ana Sayfa Ansiklopedi Gelincik Hayvanı Özellikleri Bakımı Ne Yer Nasıl Beslenir İnsana Saldırır Mı Isırır...

Gelincik Hayvanı Özellikleri Bakımı Ne Yer Nasıl Beslenir İnsana Saldırır Mı Isırır Mı

gelincik hayvanı hakkında bilgi

Gelincik hayvanı nedir, nerede yaşar, ne ile beslenir, yaşam süresi ömrü kaç yıldır? Gelincik boyu kaç santim olur, kuyruğu var mıdır, insana saldırır mı, tavukları yer mi? İşte gelincik hayvanı hakkında detaylı bilgiler…


Boyut ve yaşadığı alana göre türleri değişen gelincik hayvanı aslında bir çeşit kemirgendir. En çok Amerika ve Avrupa’da bulunsa da, ülkemizde de yer yer bulunmaktadır.

Gelincik Hayvanı Beslenmesi

Daha çok kuş, yılan, fare, tavşan, tavuk ve böcekleri yiyerek beslenen etçil bir memeli hayvandır.

Dolayısıyla kırsaldaki evcil hayvanlara özellikle de kümes hayvanına zarar vermektedirler. Fakat onları öldürmek yerine uzak tutmak daha iyi bir çözümdür. Çünkü gelincikleri öldürmek doğanın doğal dengesini bozacaktır.

Gelincikler sadece avcı değil, aynı zamanda bir avdırlar. Örneğin kartal, baykuş ve atmacalar özellikle de kışın kar üzerinde çabucak fark edeceği için gelincikleri kolayca avlayabilir ve afiyetle yiyebilirler.

Gelincik Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi 10 yıl olan ve 15-20 santim boylarında, çoğunlukla kırmızı ve kahverengi tüyleri olan bir kemirgendir ve karınlarındaki tüyler beyazdır.

Halkımız sansar ve gelinciği sıkça karıştırır. Halbuki sansar çok daha tehlikeli olan, daha büyük cüssesi bulunan ve kuyruğu çok uzun olan bir hayvandır. Sansarın boyu 40-50 santim arasında değişir. Yani gelinciğin iki katından bile fazladır. Mesela bir sansarın tavşanı kovaladığı ve avladığı videoyu Youtube üzerinden izlemek için buraya tıklayınız.

Gelincik Hayvanı Tehlikeli Mi, Isırır Mı, Zararlı Mı?

Bahçedeki evcil hayvanlara saldırıp onları yiyebileceği için bu açıdan tehlikeli olsa da, onların giremeyeceği güvenlik önlemleri alarak bu sorun çözülebilir.

Bazılarına göre bu hayvanlar oldukça kinci yani intikamcıdır. Eğer dişisini veya yavrusunu öldürürseniz, sizi asla unutmaz ve günü geldiğinde sizden bir şekilde intikamını alır derler. Hatta bunun bazı örnekleri görülmüştür.

Bunun dışında çok tehlikeli bir hayvandır diyemeyiz. Aslında tırsak biri değilseniz ve eve arı girdiğinde kaçacak delik aramıyorsanız, gelinciklerden de korkmanıza pek gerek yoktur. Çünkü sizi görünce kaçacaktır.

Gelinciklerin saldırdığı anların videosunu izlemek için tıklayınız.

Gelincikler İnsana Saldırır Mı?

Gelincik insana saldırmaz hatta görünce kaçacak delik arar. Çünkü doğayı mahveden ve yeşil alan bırakmayan insanoğlu dünyanın en tehlikeli hayvanıdır yani gelincik kaçmakta kesinlikle haklıdır.

Fakat köşeye sıkışan bir kedi misali, eğer gelinciği sıkıştırırsanız yetişkin olmasını bırakın yavru bir gelincik bile size saldırarak zarar verebilir.

Gelincik hayvanı doğanın bir parçasıdır. Dolayısıyla onları öldürerek doğal dengeyi bozmak yerine uzaklaştırmak için çareler aranmalıdır.

Bir gelincik ve yetişkin bir kedinin kavgasını izlemek için tıklayınız.

Gelinciğin tavuğu avladığı Youtube videosunu izlemek için tıklayınız.

Gelinciğin tavşanı avladığı Youtube videosunu izlemek için tıklayınız.

Kedinin gelinciği yakaladığı anın videosunu izlemek için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here