Ana Sayfa Biyografi Arşimet Kimdir ve Neyi İcat Etti? Bilimsel Çalışmaları

Arşimet Kimdir ve Neyi İcat Etti? Bilimsel Çalışmaları

Arşimet Kimdir Bilimsel Çalışmaları

Bilim adamı Arşimet’in kim olduğunu bilmeyenler için uzun hayat hikayesini ve buluşları ile icatlarını kısaca özet halinde sunuyoruz. Arşimet neleri buldu, hangi alanlarda çalışmalar yaptı ve detaylı biyografisi sizlerle…


Antik Yunan döneminde milattan önce 287 ile 212 yılları arasında Sırakuza (bugünkü İtalya’nın Sicilya bölgesi) şehrinde yaşamış ünlü bir fizikçi ve matematikçidir.

Dönemin bilim merkezi olan İskenderiye’ye giderek genç yaşta Eukleides’in (Öklit) öğrencisi oldu ve dünyanın çevresini yaklaşık olarak doğru hesaplayan Eratsthenes ile tanışma fırsatı yakaladı. Daha sonra ülkesine dönerek kendisini fizik, astronomi ve matematiğe adadı.

Arşimet’in Yaptığı Çalışmalar

Tarihte suyun kaldırma kuvvetini bulan adam olarak geçer.

Öncelikle pi sayısını önemli bir yaklaşıklıkla bulmaya yarayan bir metot buldu. Bu metodunda dairenin içine ve dışına düzgün çokgenler çizme yönteminden yararlandı.

Ayrıca çok büyük sayıları kolayca gösterebilen yeni bir yöntem buldu ve böylece Yunan sayı sistemine önemli bir katkı sağladı.

Yayların toplanması ve çıkarılması için gerekli formülleri bulan Arşimet parabol ve elips gibi konikleri kendi etrafında döndürerek oluşan şekilleri gözlemledi.

Arşimetin su çıkaran vidalı pompası

Bunların dışında mekanik alandaki çalışmalarına örnek verecek olursak; dişli çarkı icat etme, palangayı icat etme, hareketli makarayı icat etme ve sonsuz vidanın icadı gibi şeyleri sayabiliriz.

Kaldıraçlar konusunda uzman olan Arşimet bir keresinde “Bana bir dayanak noktası gösterin dünyayı yerinden oynatayım” demiştir. 

Arşimet ile ilgili bir efsaneye göre bir gün Kral, Arşimet’ten altın tacına başka maden karıştırılmış mı diye öğrenmesini ister. Bir süre düşünüp çözümü bulamayan Arşimet hamamda temizlenirken bedeninin suya batan kısmının hacmine bağlı olarak su tarafından yukarı doğru bir kuvvetle itildiğini yani kaldırıldığını keşfeder. Bunun üzerine sevinçle çıplak vaziyette dışarı çıkıp Eureka diye bağırır yani buldum der. Böylece suyun kaldırma prensibini keşfetmiştir.

Arşimet'in suyun kaldırma kuvvetini bulma anı

Roma ordusuna karşı koyarak şehrinin savunmasına yardımcı olan Arşimet bunun için oldukça yaratıcı ve güçlü icatlar yapmıştır.

Örneğin çok uzaklara taşlar fırlatabilen mekanik alet yapımından tutun da, kurduğu ayna sistemiyle güneş ışınlarını odaklayıp düşman gemileri yakmaya kadar pek çok mükemmel alet yapmıştır.

Arşimetin ışık odaklamayla Roma gemilerini yakması

Fakat çok güçlü olan Roma ordusu şehri ele geçirmiş ve komutan Marcellus, dahi Arşimet’e iyi davranılması yönünde emir vermiş olsa da, kendini bilmez bir asker Arşimet’i tanımadığı için bir sini anında öldürmüştür.

Arşimet neyi buldu? Sıvı ve gazların içindeki cisimlerin ağırlığı prensibi

İnsanlık tarihinde ilk kez Arşimet’in bulduğu bu kurala göre, sıvı veya gaz ortam içinde yer alan bir cismin ağırlığı, kendi hacmine eşit hacme sahip olan bir sıvının yada gazın ağırlığı kadar azalmaktadır. Şayet bu cismin sadece belirli bir kısmı sıvı veya gaz ortam içindeyse, ağırlığı da sadece o kadar azalmaktadır. Yani suyun kaldırma kuvveti de dışarı taşan suyun ağırlığına eşittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here